sadsad x
asdasd

KORONA DÖNEMİNDE DÜĞÜN VE NİKAH İÇİN BAŞUCU REHBERİNİZ

2020’de hayatımızı değiştiren Covid-19 ile mücadelede Haziran başından beri normalleşme ve iyileşme sürecindeyiz. Siz gelin adaylarımızın nikah ve düğün organizasyonları için sürekli düğün yasakları ile ilgili haberleri ve genelgeleri takip ettiğini ve güvenilir kaynak arayışında olduğunuzu fark ettik. Bu yüzden sizleri Oleg Cassini’nin özenle hazırladığı “Korona Döneminde Düğün ve Nikah Rehberi” ile bir araya getiriyoruz. Artık siz gelin adaylarımız, düzenli olarak güncellediğimiz sayfamızdan düzenli olarak yeni gelişme ve regülasyonları hızlıca öğrenebilirsiniz.

Korona Döneminde Düğün Davetinizde Alabileceğiniz Önlemler:

- Salona girişlerde davetlilere maske dağıtılabilir.

- Tüm davetlilere ateş ölçümü yapılabilir.

- Düğün salonlarında en fazla 4 kişilik masa düzenlenebilir. Bu sayı açık hava düğünleri için arttırılabilir.

- Yemek ve ikramlar temassız ve tek kullanımlık çatal, bıçak ve tabaklar ile sağlanabilir. (Yeni düzenlenen genelge kapsamında her türlü yiyecek/içecek (kapalı su hariç)

- Davetlilerin dezenfektan ve kolonya ile ellerini dezenfekte etmeleri istenebilir.

- Düğününüz öncesinde davet verdiğinizi mekanın detaylıca dezenfekte edilmesi istenebilir.

- Davetliler dans ederken 1,5 m’lik sosyal mesafe kuralına uymaları istenebilir. Yakınlarını ve kendini seviyorsan, mesafeni koruyarak en güzel dansları edebilir, çok fazla eğlenebilirsin. (Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikahlarda, oyun oynanması/dans edilmesi de genelge kapsamında yasaklanmıştır.)

- Takı merasimleri için de hijyen ve mesafeyi koruyarak zarf içerisinde tüm takılar toplanabilir, böylece düğün boyunca temas en aza indirilebilir.

Düğününüzü planlarken aşağıdaki detayları değerlendirebilirsiniz:

- Nikahınızın kıyılacağı belediyenin kural ve şartlarını inceleyebilirsiniz.

- Bulunduğunuz ilin belediyelerinin iletişim bilgilerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

- Nikah salonuna/düğün mekanınıza hijyen malzemelerinin yerleştirilmesini isteyebilirsiniz.

- Davetlilerin hangi sıra ve kurala göre içeriye alınacağını organizasyon firmanız ile kararlaştırabilirsiniz.

- Düğün mekanınızda davetlilerinize sunacağınız tatlı ve içecek ikramlarının 1,5 m mesafesine uyarak servis edilmesini isteyebilirsiniz. (Yeni genelge ile beraber her türlü yiyecek/içecek ikramı (kapalı su hariç) yasaklanmıştır)

- Fotoğraf çekimlerinin 1.5 m mesafesine uygun yapılmasını isteyebilirsiniz

- Gelin makyajınızı yapan makyözün maske ve hijyen kurallarına uymasını isteyebilirsiniz

- Davetlilerin davet günü sağlık durumlarını bildirmelerini isteyebilirsiniz

- Davetlilere davet ile ilgili kuralların anlatıldığı küçük, samimi bir kitapçık hazırlayabilirsiniz.

Peki Korona Döneminde Düğün ve Nikah için Neler Yapabilirsin? Birlikte Neler Yapabiliriz?

• Düğün ve nikah hazırlıklarını Online olarak hızlandırabilirsiniz.

Korona dönemi bizlere birçok şeyi uzaktan da halledebileceğimizi ve dijital dönüşümün gerçekten de ne kadar hızlandığını açıkça gösterdi. Bu yüzden ilk olarak kendini ve stilini daha iyi anlaman sürecini hızlandıracaktır. Mağazaya gitmeden önce fikirlerinin daha belirgin hale gelmesini istiyorsan sana uygun gelinlik için internet araştırmanı yoğunlaştırabilirsin.

Etkinliğinizi Salon Düğününden Kır Düğünü Konseptine Taşıyabilirsiniz.

Bulunduğumuz mevsim ve Covid-19 önlemleri nedeni ile kır düğünlerine ilgi artacaktır. Eğer salon düğününüz için uygun tarihte Açık hava opsiyonu varsa değerlendirmenizi öneririz. Bu seçenek hem davetliler hem de sizin çok daha rahat hareket etmenizi sağlayabilir. Kır düğününü tercih eden gelin adaylarımız aşağıdaki linklere tıklayarak kır düğünü organizasyonları ile ilgili birçok faydalı bilgi edinebilirler.

- 6 Kolay Adımda Herkesi Hayran Bırakacak Kır Düğünü Konsepti Nasıl Yaratılır?

- 2020 Yaz ve Bahar Sezonuna Özel Kır Düğünü Elbise Seçimleri

- 2020 Kır Düğünü Gelinlerine Özel Kombin Önerileri: Gelinlik, Ayakkabı, Duvak, Gelin Çiçeği, Saç Modeli ve Makyaj

Nikah Alanınızı Sosyal Mesafeye Uygun Olarak Düzenleyebilirsiniz.

Nikah alanları için genellikle tercih edilen kilise düzeni benzeri oturma düzenleri korona döneminde sosyal mesafeye uygun olarak yeniden düzenleniyor. Peki sosyal mesafeye uygun olacak şekilde sizin tercihiniz nedir? Eğer Açıkhava düğünüyse sandalye aralıkları ister uçuşan pampaslarla, isterseniz birkaç orta boy çiçekle dekore edilebilir. Aynı şekilde lambalar, mumlar, sandıklar gibi dekoratif ürünlerle kişiselleştirilmiş bir nikah alanı yaratmanız ve dezavantajı avantaja çevirmeniz mümkün.

DIY Videolarından İlham Alarak Evde Gelin Saç ve Makyajı Yapabilirsiniz.

Bu süreçte kendinizi daha iyi hissettirecek her türlü güzellik ve bakım rutinlerini tüm gelin adaylarımıza öneriyoruz. Düğün gününe kadar geçen süreçte bir şeyler yapmak adına; internetten ve yakınlarınızdan alacağınız taktiklerle evde bakımı arttırabilirsiniz. Dilerseniz kendi düğün gününüzde gelin saç ve makyajınızı kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için daha yalın ve yapımı kolay saç modellerini ve doğal tonlardaki gelin makyajını tercih edebilirsiniz. Zaten son yılların trendi olan doğallık ile uçuş uçuş saçlar ve hafif bir makyaj ile bir yıldıza dönüşebilirsiniz.

Düğün Günü Tarzına Uygun Bir Eldiven ile Stilinizi Tamamlayabilirsiniz.

Korona döneminde maske kullanımı olduğu gibi eldiven kullanımı da önemlidir. Maskeden daha rahat kullanılabilecek ve çeşitlendirilebilecek bir aksesuar olarak düğün gününüze ince bir detay katabilirsiniz. Özellikle vintage gelinlik modelleri ve tarihi mekanlarla çok uyumlu olan eski yılları çağrıştıran romantik eldivenleri bambaşka şekilde yorumlayarak kendi tarzına uydurabilirsiniz. Saten bir gelinlikle kombinlenen uzun saten bir eldiven çok asil, dantelli ve bohem bir gelinlikle kombinlenen işlemeli kısa bir eldiven ise çok romantik durabilir. Bunun gibi fikirlerle eldiven sayesinde hem hijyenik hem de tarz sahibi olabilirsiniz.

Dans Pistinizi Korona İçin Eğlenceli Şekilde Tasarlayabilirsiniz.

Sosyal mesafe dahilinde nikah oldu. Yemekler en hijyenik şekilde servis edildi ve tüketildi. Derken sıra geldi dansa. Bir düğünün olmazsa olmazı dans için de 1.5 metrelik sosyal mesafe kuralını baz alarak dans pistinizi büyütebilir ve pistin içerisine yakınlarınızın duracağı yerleri belirtebilirsiniz. Burada yaratıcılık tamamen size kalmış isterseniz küçük bir işaret, isterseniz bir kalp ile belirleyebilirsiniz. Hatta eğer bütçeniz varsa büyük bir dans pistinde bazı bölgeleri belirlemek için alttan aydınlatma bile sağlayabilirsiniz. Böylece hem sosyal mesafenin korunmasına destek olursunuz hem de keyifli ve eğlenceli bir tasarımınız olur. (Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeni, fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.)

Düğün Pastanızı Mini Kekler Halinde Servis Edebilirsiniz.

Aslında son zamanlarda çok tercih edilen hem şık hem pratik bir seçenek olarak düğün pastasını küçük cupcake olarak servis etmek bir seçenek. Şimdi ise korona döneminde hijyeni arttırmak ve riski azaltmak için bu şık seçim sizin için adeta biçilmiş kaftan. Bunun için düğün pastanızı keserken ihtiyacınız olan belki büyük bir pasta maketi, ya da en üstte gerçekten de siz ve ailenizin yiyeceği kadar küçük bir pasta ve alt katlarda bir sürü cupcake’ler de olabilir. Yine tamamen sizin seçiminiz ve yaratıcılığınıza kalmış. (Toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına hiçbir şekilde izin verilmemesi de kısıtlamalar dahilinde)

Giriş Alanında Misafirlerinize Konseptinize Uygun Bir Bilgilendirme Kartı Verebilirsiniz.

Düğün gününüzde misafirlerinizi ne kadar önemsediğinizi gösteren ve bilgilendirici bir detayla koronaya karşı aldığınız önlemler ve uyulmasını istediğiniz kurallar olabilir. Belki kapalı salonda belirli sayıdaki kişiyle etkinliğinizi yapıyorsunuz ve yemek dışında maskelerin çıkmasını asla istemiyorsunuz. Ya da kır düğününüz var ve sosyal mesafeyi, nikah alanında aldığınız önlemleri, dans pistindeki belirlediğiniz noktalar hakkında da uyarabilirsiniz. Yazının içeriği direkt sizlerin ağzından çıkabilir ve bu sayede sıcak bir hoş geldin bilgilendirme kartıyla samimiyeti arttırabilirsiniz.

Anı Köşenizi Dijitale Çevirip Video Booth ile Teması Sıfırlayabilirsiniz.

Teknoloji ne kadar artsa da hala günümüzde düğünlerde anıları not etmek için gelen misafirler bırakılan büyük bir deftere birkaç dilek bırakıyorlar. Aslında yıllar sonra saklanabilecek bu nostaljik detay çok hoş dursa da hijyenik olarak çok da doğru bir seçim olmuyor. Bu yüzden biz de yine anı köşelerinin önemine vurgu yapıyor fakat yüzümüzü biraz daha teknolojiye dönerek bir kameralı video köşesi fikrini sunuyoruz. Belki böyle çok daha keyifli anılar da biriktirebilir hatta kokteyl barın yanına koyarak davetlilerin en samimi hallerine de şahitlik edebilirsiniz.

Düğün Hediyenizi Kolonya ya da Dezenfektan Seçebilir ya da Korona ile Savaşan Kurumlara Yardım Yapabilirsiniz.

Düğünlerde şeker ikramı gün geçtikçe yerini kuru çiçekler, skulentler ve bağışlara bırakıyor. Dilerseniz siz günün anlam ve önemine uygun olarak ufak bir kolonya ya da dezenfektan ile düğün girişinde misafirlerinizi karşılayabilirsiniz. Bu sayede tüm davetlilere dezenfektan dağıtmış olursunuz. Belki ufak ve kişiselleştirmiş bir notla isteyenlerin saklayacağı bir tasarım bile yaptırabilirsiniz.

Kapalı Alanda Yapılacak Düğünler İçin Öneriler

Pandemiyle mücadele kapsamında alınan tedbirler ile birlikte düğün ve nikah merasimleri maksimum 1 saate düşürüldü peki bu 1 saatte en mutlu olduğunuz anı daha güzel yapmak için neler yapabilirsiniz. Yakınlarınız ve sevdikleriniz için bu özel günü hatırlatacak küçük hediyelikler yaptırabilir, gelen her davetlinin adına çeşitli kuruluşlara bağışta bulunabilirsiniz. Şık kokteyl masaları etrafında davetlilerinizi karşılayabilir düğününüzü ışıklandırmalarla ışıl ışıl bir seremoni haline getirebilirsiniz.

Düğün alanınızı kendi zevkinize göre tasarlatabilir o en güzel günü hatırlamak için bol bol fotoğraf çekilecek alanlar oluşturabilirsiniz. Misafirleri karşılayacağınız size özel eşsiz bir pano yada siz ve eşinizim fotoğraflarının olduğu bir anı köşesiyle sevdiklerinizle unutulmaz anılar oluşturabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.