sadsad x
asdasd
Yörelere Göre Türk Düğün ve Evlenme Gelenekleri

Yörelere Göre Türk Düğün ve Evlenme Gelenekleri

20 Ekim 2020

Dünyada her yıl milyonlarca insan gelenekleri de yerine getirerek evleniyor. Her ülkenin kendine has evlilik gelenekleri var. Türkiye’nin yörelerinde evlilik gelenekleri neler. Geçmişin katı kural ve gelenekleri her ne kadar modernize edilmiş olsa da hala devam ediyor. Geçmişte anneanne ve annelerimize uygulanan gelenekleri hala devam ettirmek zorunda mıyız? Hayatta önceliklerin değişmesi her anlamda daha fazla sadeleşmeye gittiğimiz bu dönemde yine de gelenekleri devam ettiriyor, yöremize ait eğlenceli bir gelenek varsa yerine getirmek istiyoruz. Yörelere göre değişen gelenleri ve merak edilenleri sizin için yazımızda derledik. Düğünün geleneklerden izler taşısın istiyorsan bu yazıyı okuyabilirsin.

DOĞU YÖRESİ DÜĞÜN ADETLERİ

Birçok bölgede adetler ve gelenekler unutulmaya yüz tutmuş olsa da doğu yöresinde gelenekler düğünler aracılığı ile yaşatılmaya devam ediyor. Bugün hala gelin evlendikten sonra yeni evine girmeden mutlaka kapı eşiğinde testi kırıyor. Bu, evlerinin bereketli olması ve evliliğin ömrünün su gibi yolunda gitmesini temsil ediyor.

ADANA DÜĞÜN ADETLERİ

Adana uzun süren düğün ve mizah anlayışıyla meşhur bir ilimiz. Düğünden bir gün önce damat evine büyükçe bir bayrak asılır. Bayrak o evde düğün olduğunu temsil eder ve bayrak asıldıktan sonra davul ve zurnalar çalmaya başlar artık düğün de başladı demektir. Halaylar ve danslar erkek evinin önünde başlar, kız evinin önüne kadar devam eder. Kız evinin önüne gelindiğinde davul, zurna ve danslar daha da coşku kazanır, kurban kesilir, karakucak güreşleri yapılır. Adana düğünlerinin en belirgin adetlerinden biri de damada yedirilen tatlıdır. Tatlı tepsisinin içine bir tane altın koyulur ve damat o altını bulmaya çalışır. Bu yüzden damat tatlıyı reddetmez. Kına gecesinde, kınacı cezası denen oyunlar damat üzerinde yapılır. Ağaçta ki yumurtayı vurması söylenir, kolundan su dökerler, ceketini ters giydirirler, belinden ip bağlayıp asarlar erkek tarafıysa hepsine hoşgörülü davranmalıdır. Tabi böyle gelenekler içinde büyüyünce başına neler geleceğini bildiğinden damat bey de hoşgörülü olacaktır.

DİYARBAKIR DÜĞÜN ADETLERİ

İlginç düğün gelenekleri arasında, düğünde geline kilosunca altın takılmasıdır. Köylerde ve şehir merkezinde gelenekler farklılık gösterebilir. Gelin kuşağı, gelinin babası veya abileri tarafından takılır. Gelin ve damat eve girerken önce içi para ve şeker dolu bir testi kırılır, evlerinin bolluk bereket içinde olması dilenir dualar edilir. Gelin eve girmeden ayağının altına bir hayvan postu serilir bu da gelinin koyun gibi uysal olması istendiği için yerine getirilen geleneklerdendir.

GAZİANTEP DÜĞÜN ADETLERİ

İlk başta erkek tarafının ailesi kızı görmeye gider beğenirlerse ikinci defa erkekle giderler. Kız ve erkek birbirini görür sonra istemek için kız tarafından haber beklerler, o sırada kız tarafı erkek tarafını iyice bir araştırır kız tarafı beğenirse erkek tarafını yeniden çağırır, sonra kız istemeye gidilir ve tatlılar yenir söz kesilir. Düğün gibi kına gecesi yapılır. Ertesi gün düğün yapılır sonra gece 11’de gelin ve damat eve bırakılır. Sonra aşiretler davet edilmeye başlanır. Gelin ve damat ziyaretlerden dolayı 60 gün evlerinde akşam yemeği yiyemezler. Bir de Cuma günleri gelinin kaynanasının evinde Cuma denilen bir gün yapılır; baş köşede gelin oturur, düğüne katılamayan eş, dost ve akrabalar altın, para, beşibiryerde, bilezik takarlar.

Doğu Yöresi Düğün Evlilik Adetleri Ve Gelenekleri

EGE YÖRESİ DÜĞÜN ADETLERİ

Düğünler eskiden beri bütün köyün, ilçenin evlenen çift ve akrabaların en çok eğlendiği organizasyon olmuştur. Ege yöresinde ise bazı köy ve kasabalarında hala uzun düğünler yapılıyor. Üç gün üç gece süren düğün geleneği evlenen çiftin maddi durumuna göre devam ettirilmeye çalışılıyor.

AFYONKARAHİSAR DÜĞÜN ADETLERİ

Afyonkarahisar'da kız isteme sırasında erkek tarafın yalnızca su ikram edilir. Kız verilirse erkek tarafı Cuma günü çaya davet edilir. Nişan günü damadın annesi herkesin önünde kızı bir kez daha ister, elini öpen gelini kaynanası kutlamaz. Sebebiyse ilk günden gelinle yüz göz olmak istememesidir. Düğün günü gelin erkek tarafında küçük büyük bütün erkek bireylerin elini öper. Gelini alıp düğün alanına gelene kadar ise en az üç kurban kesilir.

AYDIN DÜĞÜN ADETLERİ

Aydın'ın düğün adetleri gerçekten ilginç diyebiliriz. Özellikle de damada erkek arkadaşları tarafından uygulanan adetler. ‘Hay evlenmez olsaydım!’ dedirtecek cinsten. Damat ayakkabısız köyde tur atabilir, camii minaresinden müstakbel eşi için “seni seviyorum” diye bağırtılabilir, cam şişelerin üzerinde dizilmiş yumurtaları lastik sapanla vurmanız istenebilir. Aydınlıların gelenekleri böyle uzayıp gidiyor tamamen yaratıcılığınıza bırakılmış.

Ege Yöresi Düğün Evlilik Adetleri Ve Gelenekleri

TRAKYA YÖRESİ DÜĞÜN ADETLERİ

Trakya yöresinden kız almak oldukça zor “kız evi naz evidir” deyimi burada hala yaşatılıyor. Kendinizi bir anda üç defa kız istemeye giderken bulabilirsiniz.

EDİRNE DÜĞÜN ADETLERİ

Bir gelenek olarak kız isteme törenleri Pazartesi ve Perşembe günleri yapılırmış. Kahve yapılırken eğer oğlan tarafına kahve şekersiz giderse kız gönülsüz şekerli giderse gönlü var demekmiş. Bu günlerde birçok yörede kız tarafı damat adayının kahvesine tuz atar. Damadın kahveyi sonuna kadar içmesi beklenir bu da “eşimin herşeyine razıyım” manasına gelir. Kız evi naz evidir, en nihayetinde Edirne’de kız verilecekse oğlan tarafı kız evine üç defa ziyarette bulunur. Üçüncü gelişlerine kadar damat araştırılır soruşturulur, kız tarafı beğenirse üçüncü kez davet edilir ve “gelin mendilinizi alın” denir. Düğün gününün en önemli kısmı düğün alayıdır. Damat daha önce hazırlanmış çerez ve şekerleri etrafa saçar ve rivayet olunur ki bekar genç kız o şekerlerden birini yastığının altına koyarsa rüyasında evleneceği kişiyi görür.

Trakya yöresi düğün adetleri

KARADENİZ YÖRESİ DÜĞÜN ADETLERİ

Karadeniz yöresinden de kız almak oldukça zor. Günümüzde bütün adetler yapılmasa da Karadeniz'de babalar kızlarından kolay kolay vazgeçemiyor. Ancak söz verilmişse nişanla beraber imam nikahı kıyılıyor yani ailenin gözünde çift evlenmiş oluyor. Nişan yapılmasıyla beraber damat adayları için zor ama eğlenceli bir süreç başlıyor demektir.

ORDU DÜĞÜN ADETLERİ

Kız istemeye giden erkek tarafı ilk gidişinde kızı alamaz. Kız evi kendini naza çeker “kader, kısmetimizde varsa olsun biz bir düşünelim” deyip, oğlan tarafı gönderilir eğer olumlu ise bir daha çağırırlar ve bu sefer kız verilir, söz nişan tarihi belirlenir. Nişanın olacağı gün imam nikahı kıyılır. Düğün günü kız evinin eşiğine adım atmadan önce evin çatısına testi koyulur ve damattan testiyi vurması istenir. Damat testiyi vurabilirse, gelin eve girer vurmazsa damada ceza kesilir ve para istenir.

TRABZON DÜĞÜN ADETLERİ

Kız kaçırma olaylarının en çok görüldüğü kentlerden biridir Trabzon. Eğer aileler arasında husumet varsa gözü kara aşıklar birbirlerine kaçarlar. Eğer gençler anlaşmışlar ise aileler devreye girer kız istemeye gidilir burada da kız ilk seferde verilmez. Kız tarafı sonraki görüşmelerde razı olursa söz kesilir. Bir küçük bahşiş sonunda kızın nüfus cüzdanı ailenin en büyüğüne işlemeli mendil ya da zarf içinde verilir. Düğün günü kız evden çıkmadan kapıya kaşık koyulur ve gelin kaşığı kırıp evden öyle çıkar. Böylece kırıcı olabilecek davranışlarını baba evinde bıraktığını temsil eder.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.