sadsad x
asdasd
Kına Gecesi Geleneği İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Kına Gecesi Geleneği İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

28 Eylül 2020

Kına gecesini yüzlerce yıldır bir Türk geleneği olarak biliriz. Evlenmeden bir iki gün önce aileler ve dostlar bir araya gelir, geleneksel türküler söylenir, gelinin avcuna damadın serçe parmağına kına yakılır. Kınanın geçmişi ise binlerce yıl öncesine kadar gidiyor, Türkler ile bağlantısı ise İslam’dan önceye kadar dayanıyor.

Kına Gecesi Adeti Nereden Gelir? Kına Gecesinde Neden Kına Yakılır?

Milattan önce ki yıllarda köyün en yaşlı kadınları saçlarına kına yakar tanrıya adanmışlıklarını gösterir ve ona kurban olmak için hazır olduklarını belirtirlermiş. Rivayet edilir ki; Hz. İbrahim oğlu İsmail’i Allaha kurban edeceği sırada gökten kınalı bir koç gönderilir ve bu koçun kurban edilmesi söylenir. Yani kına her zaman kurban olmak ya da edilmek ile ilişkili bir semboldür. Kına her zaman adanmışlıklarla ilişkilendirilmiş o yüzden kına üç şey için yakılır; Kurban edilecek hayvana, asker adaylarına, evliliğe aday herkese. Hepsinin ortak noktası adanmışlıktır.

Kına Gecesi Gelenekleri

Kına Gecesinde Gelin Neden Ağlatılır?

Kına gecesi gelenekleri her yörede farklılıklar gösterebilir ancak birçok ortak payda buluşabiliyoruz. Bunlardan en belirgini kına yakılacak gelin adayının ağlatılmasıdır. Gelin bir sandalyeye oturtulur ve çevresinde ellerinde mumlar ile bekar kızlar döner, dönerken “Kınayı getir aney” veya “Yüksek yüksek tepelere” gibi geleneksel türküler söylenir ve gelinin ağlaması beklenir. Kına gecesinde gelinin neden ağlatıldığı tam bilinmese de bazı rivayetler vardır. Bunlardan biri elbette baba evinden giden kızın hüzünlenmesidir bir diğeri ise gelin ağlayarak gitsin gülerek devam etsin diye gelenekselleşmiştir.

Kına Gecesinde Gelin Neden Ağlatılır

Kına Gecesinde Gelinin Avucuna Neden Altın Koyulur? Damadın Avucuna Da Altın Koyulur Mu?

Kına gecesinde gelinin avcuna kına yakan kişi eğer “Gelin avcunu açmıyor” derse kayınvalide gelinin avcuna kına hediyesi bir altın koyar. Damadın avcuna altın koyulmaz. Daha sonra kına yakılır üstüne altın koyulur ve el kapatılır. Kına tepsisinin içine bozuk para ya da küçük bir altın koyulur ve o kına tepsisinden rast gele misafirlere dağıtılır, altın ya da bozuk para kime denk düşerse onun kısmetinin açılacağına ve hayatının bereketleneceğine inanılır.

kina-gecesinde-gelilin-avucuna-neden-altin-konur

Geline Kınayı Kim Yakar?

Kınanın şans getirdiğine, kına yakılan gelin ve damadın mutlu bir evlilikleri olacağına inanılır. Kına gecesinde gelin adayına kınayı mutlu bir evliliği olan, anne babası hayatta olan acı görmemiş bir kadın tarafından yakılması adettendir. Böylece kınayı yakan kişinin mutluluğu ve şansının gelin adayına geçtiğine inanılır.

Geline Kınayı Kim Yakar

Geline Kına Nasıl Yakılır?

Gecenin en önemli anlarından biri olan kına yakma merasimi başlıyor. Anne babası sağ, mutlu evliliği olan bir aile büyüğü kınayı karıştırdıktan sonra gelin bir sandalyeye oturtulur. Eline mumlar verilmiş genç kadınlar gelinin etrafında dönmeye ve türküler söylemeye başlarlar. Gelinin sağ eline kına yakılır ve bir tülbent ya da mendille sarılıp eldiven takılır. Bazı yörelerde gelinin avuç içleri, ayak parmakları ve ensesine de kına yakılır. Ne kadar uzun süre kınayı yıkamadan tutarsanız o kınanın rengi o kadar koyu olacaktır.

Kına Gecesi İçin Hazırlık Önerileri

Kına Gecesinde Gelin Ne Giyer ve Neden Kırmızı Renk Tercih Edilir?

Kına gecesinde gelinin giydiği geleneksel kıyafet “Bindallıdır.” Genelde kırmızı, bordo, yeşil, lacivert renklerinde gümüş ve altın işlemeler ile bulunuyor. Gelin adayları kına geceleri için kırmızı rengini daha çok tercih ediyorlar. Kırmızı aşk, sevgi ve aidiyeti temsil ettiği için kına gecelerinin olmazsa olmaz rengi diyebiliriz. Eğer siz farklı renkte bir bindallı giymek istiyorsanız model ve rengine karar verdikten sonra aksesuar seçimini yapmanız daha uygun olacaktır. Bindallılar genelde iki parça olur ve içine elbise, şalvar ve üstü giyilebilir. Bazı gelin adayları sadece kına yakılırken bindallı giymeyi tercih ediyor geri kalan zamanda ise yine kırmızı elbiseler tercih edilebilirler kına gecesinin ruhuna uymak için.


Kırmızı Volan Yakalı Balenli Yırtmaçlı Uzun Abiye Elbise

Misafirler Kına Gecesinde Ne Giyebilirler?

Kına gecesi kız tarafının düzenlediği bir eğlencedir. Eğlenceye katılan kadınlar, gecenin ruhuna uygun olarak giyinirler. Gelinin yakın kız arkadaşları nedime elbiseleri giyebilirler. Gelinin annesi ve kayınvalidenin de gelin kadar şık olması beklenir. Geline kına yakacak kişi ailenin yakından akrabası ise ondan da gecenin bütünlüğüne uyması ve abiye giymesi istenir. 

Kına Alışverişinde Neler Alınır

Kına duvağından hediyeliklere kadar kına geceniz için alışveriş listesini sizin için araştırdık tam listeyi sıralıyoruz;

- Bindallı veya kaftan

- Kına elbisesi

- Kına ayakkabısı

- Kına

- Kına duvağı

- Kına tepsisi

- Kına ve çerez sepeti

- Hediyelik kına

- Misafirler için avuç içi kına aksesuarı

- Kına tacı

- Kına tefi

- Kına mumları

- Kına kesesi

- Misafirler için hediyelikler

Kına Alışverişinde Ne Alınır

En Çok Tercih Edilen Kına Gecesi Müzikleri

Kına gecelerinin vazgeçilmez unsurları tabi ki müzik ve kınadır. Şarkılar söylenir, tefler çalınır ve kına yakma merasiminden sonra oyunlar oynanır. Oyunlar yörelere göre değişkenlik gösterebilir. Siz hem klasik hem modern bir kına gecesi hayal ediyorsanız sizin için müzikleri sıralıyoruz.

Yeşim Salkım/Haydi Kızlar Kalkın Göbek Atmaya

- Ankara’nın Bağları

- Oğlan Bizim Kız Bizim

- Kınamı Koydum Siniye

- Kınayı Getir Aney

- Candan Erçetin/Annem

- Kınamı Yoğurdular

- Sezen Aksu/Rakkas

- Candan Erçetin/Vardar Ovası

- Kınamız Var/Eli Zilli

- Geline Bak Geline

- Yüksek Yüksek Tepelere

- Çiftettelli

- Mezdeke/Ya El Yelil

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.