sadsad x
asdasd
GELİN SAÇLARINDA ÖNE ÇIKAN TRENDLER

GELİN SAÇLARINDA ÖNE ÇIKAN TRENDLER

07 Mayıs 2019
Bu içerik, 2021 trendleri ile Şubat 2021'de güncellenmiştir.

Gelin saçı modelini belirleyen birçok faktör var gelinlik modeliniz, düğün konseptiniz, yüz şekliniz ve saç renginiz belirleyici özelliklerinden bir kaçı. Gelin saçı modelinizi belirlerken özellikle gelinlik modelinizle uyumlu bir saç seçtiğinizden emin olun. Büyük gün geldiğinde sizi gelinliğiniz kadar mutlu edecek bir şey varsa o da saç ve makyajınız olacaktır. Bu yüzden saçınızı yaptırmak için seçtiğiniz yer sizi rahat hissettirmeli ve mutlaka provası yapılan bir yer olmalı ki düğün gününüzde sürprizle karşılaşmayın. Şimdi isterseniz gelin saç modeliniz nasıl olmalı önce provayı birlikte yapalım.

Yüz Şekline Göre Gelin Saç Modelleri

Yüz şekliniz ister kare, oval, kalp ya da yuvarlak olsun her yüz tipine yakışacak saç modelleri var. Öncelikle hangi yüz hattına sahip olduğumuzu bilirsek hangi saç modelinin daha çok yakışacağını da anlamış oluruz. Yazımızın devamında hepsini öğrenmiş olacağız.

Yüz Şekline Göre Gelin Saç Modelleri - Oleg Cassini

Oval Yüz Hattı

Yüz hatlarınız oval geliyorsa her saç modelinin size yakışacağını söylemeliyiz. İster açık ve naturel dalgalı, istersen örgü ya da enseden topuz yaptırabilirsin işte bu tam da kendi zevkine göre seçeceğin bir model olacaktır. Oval bir yüzünüz ve kapalı omuz tasarımı olan bir gelinlik modeliniz varsa topuz yaptırmanızı ve yüz güzelliğinizi açmanızı öneririz.

Yuvarlak Yüz Hattı

Yuvarlak yüz hatlarına sahipseniz yüzünüzü daha uzun ve ince görünmesini sağlamak için saçlarınızı açık ve natürel dalgalı yaptırabilir siz dans ederken saçlarınızın da size eşlik etmesini sağlayabilirsin. Saçlarını açık bırakmak istemezsen yanlardan bırakacağın tutam saçlarınla abartıdan uzak bir topuz modeli yaptırabilirsin. Alnından ve şakaklarından yanaklarına doğru inen saçların yüzünün daha ince görünmesini sağlayacaktır.

Kare Yüz Hattı

Kare şekilli bir yüz hattınız var ise duru ve sade bir saç modeli tercih edebilirsiniz. Yüz hattınızı vurgulamak için düz ve açık bırakılmış yanlardan Helenistik bir stille örülmüş saçlar eminiz ki sana çok yakışacak. Omuzları kapalı bir gelinlik modeli tercih ettiyseniz kalın at kuyruğu şekilde biraz tepeden toplatabilirsiniz.

Kalp Yüz Hattı

Kalp yüz hattı genelde geniş bir alın çevresi, sivri çene yapısı ve belirgin elmacık kemikleri ile kalp şeklini andırır. Kalp şeklinde yüz hattın var ise yüzünün bir tarafını açık bırakacak şekilde yandan toplayabilir. Açıkta kalan saçına dalgalar yaptırabilir saç aksesuarlarıyla saçlarının arasına inciler serpiştirebilirsin. Geniş alnını kapatmak istersen yaptıracağın her türlü perçem şekli sana çok yakışacaktır. Aksesuar olarak saç modelinize uygun duvak kullanmayı düşünürseniz, yüz şeklinize en uygun duvak modeli seçimi yapmanızı öneririz.

Gelin Topuzu Modelleri

Zamansız şıklık ve zarafetin değişmeyen öğesi topuzlar, geçmişten günümüze her gelinin stilinde önemli bir öğe olarak yer alıyor. Saçınızı topuz yaptırmak istiyorsanız gelinlik modeli ya da düğün konseptinizin ne olduğu farketmez ister dağınık topuz ile modern bir görünüm yakalarsınız isterseniz sade topuz ile temiz ve klasik bir hava oluşturabilirsiniz. Saçınıza topuz yaptırmanın ayrıca duvak taşımayı kolaylaştırdığını da söyleyelim. Topuz modeli seçerken dikkat etmeniz gereken unsurlar ise yüz hattınız ve gelinlik modelinizdir.

Ensede Gelin Topuzu Modelleri

Gelinler, duvaklarının konumuna göre şekillendirdiği saçlarında, sırt ve omuz dekolteli gelinliklerini vurgulamak için ensede topuz gelin saçı modellerini tercih etmeye başladılar. Tüm yüz hatlarını keskin şekilde ortaya çıkaran sıkı, ensede gelin topuzu modellerinden, hafif dalgalar ve rüzgar etkisiyle şekillenmiş etkisi taşıyan salaş modellere kadar gelinin tercihine göre farklı formlar alabilen gelin topuzu modelleri bu yılın trendleri arasında yerini koruyor.

Ensede Gelin Topuzu Modelleri - Oleg Cassini

Dağınık Gelin Topuzu Modelleri

Son yıllarda abartılı ve kabarık topuzlar yerini artık sade ve doğal görünümlü topuzlara bıraktı. En çok tercih edilen gelin saç modellerinden biri ise dağınık topuz. Kullanacağınız duvak ya da saç aksesuarına göre topuzunuz ister tepeden isterseniz enseden tercih edebilirsiniz. Her iki şekilde de doğal görünüm yakalanarak toplanmış saçlar ve yanlardan bırakılan tutamlar gelinlerin kusursuz stilini tamamlıyor.

Dağınık Gelin Topuzu Modelleri - Oleg Cassini

Örgülü Gelin Saç Modelleri

Gece boyu rahat hareket imkanı sunan örgülü gelin topuz modelleri, açıkta bıraktığı omuz bölgesini vurgulayarak gelinlerin zarafetini zirveye taşıyor. Bahar ve yaz esintisi taşıyan kır ve sahil düğünlerinin en sevilen modellerinden olan dağınık örgü gelin saçı, son yıllarda yüksek tavanlı saray düğünlerine kadar her konseptte görülebiliyor. Saraylı gelinlerin gösterişli taçlar, uzun kuyruklu gelinlik ve duvaklarla ışıltı katmayı tercih ettiği örgüler; kır ve sahil düğünlerinde daha hafif ve dağınık formlarda karşımıza çıkıyor. Örgülü dağınık gelin saç modelleri, hafif dalgalı dağınık görünümleriyle her gelinin göz kamaştıran siluetinde tamamlayıcı öğelerden biri olarak yer alıyor.

Balıksırtı, hasır, sepet ve helen örgü gelinler arasında en çok tercih edilen saç modellerinden oldu. Özellikle son zamanların yükselen modası Bohem ve vintage stiller ile örgü model saçlar birbirlerini tamamlıyorlar. Duvak kullanmak istemeyen gelinler arasında örgülü saç modelleri en ideal modeller arasında kendine yer buluyor. Aksesuarlar ile hareket katabileceğiniz saçlarınıza pırlanta ışıltısında tokalar ve zincirler eşlik edebilir.

Örgülü Gelin Saç Modelleri - Oleg Cassini

Gelin Topuzu İle Birlikte Kullanabileceğiniz Aksesuarlar

Gelin topuzu ile kullanabileceğiniz aksesuarların çeşitliliğine her dönem yenileri ekleniyor. Tokası, duvağı, tacı ve çiçekleri. Gelinliğin modeline göre seçilmesi gereken aksesuarlarda dikkat etmeniz gerekenler ise sade bir gelinlik modeline ışıltılı taşları olan gelin tacı ve gelinliğinizin tamamlayıcısı duvağınız tarzınızla bir bütünlük sağlayacaktır. Kır düğünü konseptiyle evleniyor ve herşeyin doğal akışında olmasını istiyorsanız saç topuzunuzu gerçek çiçeklerden yapılma aksesuarlar ile tamamlayabilirsiniz. Duvak kullanmak istemiyorsanız gösterişli saç tokaları da en fazla tercih edilen aksesuarlar arasında.

Gelin Topuzu İle Birlikte Kullanabileceğiniz Aksesuarlar - Oleg Cassini

Açık Gelin Saçı Modelleri

Açık gelin saçı modelleri kullanması en zor ve dağılma, bozulma olasılığı en yüksek saçlardan biridir. Düğün süresince dans edeceğini, yerinde hiç durmadan en güzel gününü kutlayacağını düşünürsek ve kutlamalar açık alanda olacaksa bir çok etken de devreye girecektir nem ve rüzgarın etkilerini unutmamakta fayda var eğer bir de saç teliniz inceyse saçlarınız muhtemelen ilk haliyle kalmayacaktır. Gelinliğinizin yakası saç modelinizi seçmekte size fikir verebilir eğer yakası kapalı bir model seçtiyseniz açık saç yerinde ensede topuz tercih edebilirsiniz. Saçlarınızı mutlaka açmak istiyorsanız saçlarınızın önünden alacağınız biraz tutamla arkada birleştirebilir saç tokası, duvak ve aksesuarları taşırken daha rahat edebilirsiniz.

Açık Gelin Saçı Modelleri - Oleg Cassini

Bohem Dalgalı Gelin Saçları

Son yılların en çok sevilen trendi, naturel esintiler taşıyan bohem düğünler ve bohem gelinler özgürleşen tasarımlarda hayat bulmaya devam ediyor. Yeni nesil bohem gelinliklere eşlik eden saç trendleri arasında da bazı modeller hızla yükseliyor. Bohem gelinliklerde gelin saçı nasıl olmalı derseniz, trendler arasına yerleşen bohem dalgalı gelin saçları her yüz ve saç tipine uyum sağlamasıyla çok sevilse de asıl favori olma nedeni, her düğün konsepti için kusursuz bir seçim olması. Hafif dağınık dalgalara bırakılmış uzun saçlar gelinlerin doğal güzelliklerine vurgu yaparken abartıdan uzak, trendlere uygun bir görünüm yaratıyor. Gelinliğe uygun gelin saç çiçekleri, gelin saç bandı ya da helenistik saç aksesuarları ve duvaklarla isteğe göre farklı şekillendirilebilen bohem, uzun dalgalı gelin saçı modelleri, gelinlerin yüz hatlarını daha yumuşak göstererek kusursuz makyajlarını öne çıkaran doğal bir fon oluşturuyor.

Bohem Dalgalı Gelin Saçları - Oleg Cassini

Yandan Ayrılan Modeller

Göz kamaştıran gelinlerin ve tarzlarının gözde tamamlayıcısı olan, yandan ayrılan saç modelleri ortadan ayrılan saçlara göre yüz hatlarını daha simetrik ve çene çizgisini daha oval gösterdiği için sıkça tercih ediliyor. Açık, dalgalı saçlardan hafif toplu saçlara ya da sıkı topuzlara kadar her modelde kullanılabilen ayrımın, az tutama sahip tarafı tokalarla süslenerek daha göz alıcı hale getirilebiliyor. Modern ve trendlere hakim görünümüyle detay olmaktan çıkıp başlı başına ikonik bir saç formu haline gelen yandan ayrım doğal ışıltılı gelinlerin favorisi olarak uzun yıllar yerini koruyacak gibi görünüyor.

Yandan Ayrılan Saç Modelleri - Oleg Cassini

Açık Saç İle Birlikte Kullanabileceğiniz Aksesuarlar

Gelin saçınıza kullanacağınız aksesuarlar ile kusursuz stilinizi yansıtırken gösterişli bir saç modeli de elde edebilirsiniz. Açık bıraktığınız saçlarınıza gelinliğinizin işlemeleriyle uyumlu bir ışıltılı bir taç ile göz alıcı stilinizi vurgularken, saçınızın yanından takacağınız vintage tarzında toka ile romantik havayı yakalayabilirsiniz. Saçlarınız kısaysa kendinizi 60’lı yılların özgün stilinde bulabilir gelinliğinizi bir saç bandı ile tamamlayabilirsiniz.

Açık Saç İle Birlikte Kullanabileceğiniz Aksesuarlar - Oleg Cassini

Kısa Gelin Saç Modelleri

Kısa saçlı bir gelin adayıysanız ve topuz yaptırmak ya da ördürmek gibi modeller istiyorsanız saçlarınıza postiş taktırmanızı öneririz. Ya da modern ve sportif görünümünüzden vazgeçmeden aksesuarlar ile stilinizi tamamlayabilirsiniz. Kısa saçlarınız eğer omuz hizasına geliyorsa saçlarınızı dalgalı ve kıvırcığa yakın bir model yaptırabilir inci tokalarla süsleyebilirsiniz.

Kısa Gelin Saç Modelleri - Oleg Cassini

Helenistik Aksesuarlar

Sokak stilinden gösterişli gecelere kadar her görünümde karşımıza çıkan saç aksesuarları en özel günlerinde de benzersiz modelleriyle gelinlere eşlik ediyor. Minimal bantlardan ipek kurdelelere, tokalara ve taçlara kadar birçok ürünle etnik bir esinti taşıyan helenistik detaylar her gelin adayının özgün karakteriyle kusursuz şekilde eşleşebiliyor. Başın arka kısmından başlayıp iki taraftan da yüze doğru uzanan taçlar, salon gelinlerinin isteklerini karşılarken ipek saten kurdelelerle süslenen örgüler kır düğünlerinin özgür ruhlu gelinlerini mutlu ediyor.

Helenistik Aksesuarlar - Oleg Cassini

Düğün Konseptine Göre Gelin Saç Modelleri

Bohem Konseptli Düğün Saç Modelleri

Eğer düğün konseptini Bohem tarzda yapmayı planlıyorsan. Saçını dağınık mısır model örgü, balıksırtı örgü yapabilir ya da ensede topuz yaparak saç aksesuarları kullanarak bohem çağın ihtişamlı ve elegan dünyasında yer bulabilirsin.

Bohem Konseptli Düğün Konseptli Düğün Saç Modelleri - Oleg Cassini

Kır Düğünü Saç Modelleri

Kır düğünleri yazın en çok tercih edilen düğün konseptlerinin başında geliyor. Öyleyse bir kır düğününde gelin saç modeli nasıl olmalı birlikte inceleyelim. Kır düğünleri doğayla bir olduğumuz, hafif esintiyi, ayaklarımız altındaki çimeni, toprağı hissettiğimiz bir konsept. Kır düğünlerinde en çok açık naturel dalgalı saçlar ya da yanlardan bırakılmış tutam saçlarla dağınık topuz, başında canlı çiçeklerden yapılmış taç ile düğün konsepti uyum içinde olacaktır.

Kır Düğünü Gelin Saç Modelleri - Oleg Cassini

Plaj/Sahil Düğünü Saç Modelleri

Düğününüz plaj ya da bir sahil kenarında olacaksa en cool ve rahat konseptle evleniyorsunuz demektir o zaman stilini de ona göre tamamlayabilirsin. Uçuş uçuş eteklerin, hafif ışıltılı bohem gelinliğinin tamamlayıcısı saçların ve hafif makyajın olacaktır. Yanlardan örerek arkada birleştirdiğin saçlarını küçük deniz kabukları ve deniz yıldızı şeklinde aksesuarlarla tamamlayabilirsin.

Plaj Sahil Düğünü Saç Modelleri - Oleg Cassini

Balon Kol A Kesim Gelinlikler

Balon kol A kesim gelinliklerde enseden hafif naturel dalgalı saç ile birleştireceğiniz duvak kendini peri kızı gibi hissetmek isteyen her gelinin tamamlayıcısı olacaktır.

Balon Kol A Kesim Gelinlik - Oleg Cassini

Saten Gelinlikler

Saten gelinlik tercih edecek gelinlerimize satenin duru ve asil kumaşına abartıdan uzak ve aynı asillikte bir saç modeli tercih etmesini öneririz. Saçlarının tek tarafını açıkta bırakarak toplayabilir saç aksesuarlarıyla ya da açık düz bıraktığı saçlarına takacağı incili aksesuarlar ve taç ile stilini tamamlayabilir.

Saten Gelinlikler - Oleg Cassini

Prenses Model Gelinlikler

Prenses model gelinliklerin gerçekten prenses gibi hissettirdiğinden emin olabilirsin. Abartılı ve kabarık etekleriyle balo salonunda prensinle ayakların yerden kesilinceye kadar dans edebilirsin. Prenses model gelinliklere en çok yakışan saç modeliyse tepeden havalı bir topuz olacaktır. Hatta ışıl ışıl bir taç ile gelinliğini kombinleyebilirsin.

Prenses Model Gelinlikler - Oleg Cassini

Balık Model Gelinlikler

Mükemmelliği arayan gelinlerin tercihi balık model gelinlikler oluyor. Balık model gelinlikler vücudunuzu sararken dişi vücut hatlarınızı da belirginleştirir. Balık model gelinliklerde omuzların açıktaysa straplez model tercih ettiysen her saç modelinin sana yakışacağını söyleyebiliriz. Toplu ya da açık bırakabileceğin saçlarını aksesuarlarla tamamlayabilir. Kusursuz görünüme ulaşabilirsin.

Balık Model Gelinlikler - Oleg Cassini
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.