sadsad x
asdasd
Düğün Stresi Nasıl Atılır, Evlilik Stresinin Belirtileri Nelerdir?

Düğün Stresi Nasıl Atılır, Evlilik Stresinin Belirtileri Nelerdir?

09 Kasım 2020

Aşk ile atan iki kalbin bir ömür boyu mutlu yaşamaya, evlenmeye karar verdikleri an hayatlarının en heyecan dolu anlarından biridir ve her iki taraf için oldukça önem taşımaktadır. Evlenmeye karar veren çiftler, en kısa zamanda evlilik hazırlıklarına başlamak isterler. Planlar, programlar yapılır, hayaller kurulur. Nikah mı, düğün mü ya da kokteyl tarzı bir kutlamamı tercih edildiğine, ne zaman ve nasıl bir konseptle evleneceklerine karar vermeleri gereken bir süreçtir. Bu süreç ne kadar keyifli gözükse de evlilik gününe verilen önemin artması ile bazen stresli anlar yaşanabilir. Yeni bir ev kurmak, nerede oturacağına karar vermek, mobilya seçiminden beyaz eşyaya, damatlık ve gelinlik seçimine kadar yapılması gereken bir çok şey gergin anların yaşanmasına da sebep olabilir. Bazen çiftler arasında olabilecek fikir ayrılıkları, yakın çevremizin fikirleri kafaları karıştırabilir. Aslında zor gibi gözüken bu süreci, keyifle ve sorunsuz geçirmek hiçte zor değil. Düğün stresi bir çok çifti evlilik sürecinde yıpratan bir etkendir. Peki düğün stresi nasıl atılır? Düğün stresinden kurtulmak için neler yapılabilir? İşte evliliğe giden yolda düğün yaklaşırken stres ile başa çıkmanın yolları neler öğrenmek ister misiniz? Evlilik telaşında olan çiftleri rahatlatacak önerileri sizin için bir araya getirdik. 

Çiftlerin Birbiri İle Uyumu

Düğün ve nikah hazırlık sürecinde, çift olarak birlikte karar vermek ve birbirinizin fikrine saygı göstermek bir çok şeyin daha kolay gerçekleşmesini sağlayacaktır. İlk olarak ne zaman, hangi mevsim ya da ayda evlenmek istediğinize karar vermeniz lazım. Bu karınıza göre nerede ve nasıl evlenmek istediğiniz sıradaki yerini alacaktır. Büyük bir düğün mü yoksa sade bir nikah töreni mi istiyorsunuz? Seçiminiz bütçenize uygun olarak ortak kararınız olmalı ve fikrinizden vazgeçmemeniz her şeyin uyum içinde ve stressiz ilerlemesini sağlayacaktır. Ayrıca fikirlerinizi sevdiklerinize ya da arkadaşlarınıza danışmanız kafanızın karışmasına ve bazı süreçlerin uzamasına sebep olabilir. Kapsamlı bir organizasyon düşünüyorsanız, bu işi profesyonellere bırakmanız sizin farklı konulara daha rahat vakit ayırmanızı sağlayacaktır. Düğün stresi nasıl atılır sorusun cevabı, işi güvendiğiniz kişilere bırakmanız olacaktır. Kusursuz olmasını düşündüğünüz tüm detayları düşünmek ve bunları kendiniz gerçekleştirmeye çalışmanız sizde büyük bir strese ve aşırı yorgunluğa sebep olabilir.

Evlilik Stresini Azaltmanın Yolları

Sevdikleriniz ve Arkadaşlarınızla İş Birliği Yapmak

Evlilik süreci gelin ve damada ait olsa da emin olun bu sürece tüm sevdikleriniz dahil olmak ister. Burda en önemli nokta çift olarak karar vermeniz ve karar verdiğiniz bir çok konunun takibinde sevdiklerinizden yardım istemeniz olabilir. Siz gelinliğinizin provasındayken davetiyelerin takibi ya da yeni evinizde yapılacak bazı konularla kardeşiniz, kardeşiniz kadar yakın arkadaşınız severek ilgilenecektir. Evlilik stresinden kurtulmanın yolları arasında en önemli şey çiftler ve sevdikleriniz arasında paylaşım, iş bölümü yapmaktır. Unutmayın size özel bu günlerde siz onları mutlu etmek için değil sevdikleriniz size destek olmak ve mutlu etmek adına yanınızda olacaklardır.

Düğün Öncesi Gelin Stresini Aşmanın Yolları

Tüm Hazırlıkları Unutup Sakin Bir Gün Geçirmek

Evlilik sürecinden yapılacak çok şey olsa da, her şey nasıl zamanın da yetişecek diye düşünseniz de rahatlamak için kendinize de zaman ayırmanız lazım. İster tek başınıza ister sevdiğiniz kişi ile baş başa geçireceğiniz bir gün size çok iyi gelecektir. İster yoga ister nefes terapisi, açık havada yapılan yürüyüş sonrasında yudumlanan kahveler evlilik öncesi stresle nasıl baş edilir sorunuzun cevabı olabilir. Sakinleşmek ve her şeye birazda uzaktan bakmak size büyük resmi bir arada görmenizi sağlayacaktır. Bunun düğün stresi için ilaç olacak en iyi seçenek olarak görebilirisiniz.

Düğün Hazırlıkları Stresinden Kaçmak İçin Kendinize Vakit Ayırın

Bütçenizi Aşmamaya Çalışın

Bütçe konusunda işler çok kolay çığırından çıkabilir. Özellikle, düğün tarihi yaklaştıkça hesap çarşıya uymaz. Bazen kısıtlı bütçeyle bile hayalinizde ki düğünü organize edebilirsiniz. Düğün sonrasında pişman olacağınız harcamalar yapmamak için bütçenize kuruşu kuruşuna sadık kalın ve son dakika sürprizleri için belli bir miktar ayırın. Gereksiz detaylar, abartılı süslemeler ya da çeşit çeşit yemekler ve ikramlar konusunda aşırıya kaçmamaya çalışın. Kimseyi tam anlamı ile mutlu etmeniz mümkün değil. Düğün zamanı stres yapmanızı kimse istemez. O gece sizin geceniz ve ne kadar eğlendiğiniz en önemlisi. Doya doya keyfini çıkarın! Finansal olarak stressiz bir düğün, evlilik hayatına borçsuz başlayacağınız anlamına gelir.

Düğün Nikah Organizasyonu Stresi

Detaylar İçerisinde Kaybolmayın

Evlilik hazırlıkları sürecinde özellikle gelin adayları daha detaycı ve duygusal olurlar. Dekordaki çiçeklerin rengi, davetiyenin tasarımı, gelinliklerindeki detaylar, yeni evin dekorasyonu gibi bir sürü konu düğün öncesi gelin stresi durumuna yol açabilir. Unutmayın hayatta hiç bir şey mükemmel değildir. Önemli olanın yeni hayatınızda, kuracağınız yeni aileniz ile mutlu ve sorunsuz yaşamak olduğunu bilmek olmalıdır. Ayrıca düğün öncesi ya da düğün sırasında yaşanacak aksilikler ile asla kendinizi üzmeyin! Yağmur da yağsa, düğün pastanız yere de düşse dert etmeyin. Aksilikleri keyfe çevirmek sizin elinizde. Ve asla unutmayın aşkınız size yeter!

Düğün Öncesi Stresi Atmak İçin Önerileri

İlişkinizi Güçlendirin

Büyük güne hazırlık telaşları ya da çatışan fikirler doğrultusunda çiftler farkında olmadan birbirinden uzaklaşabiliyor. Hatta evlenmek fikri bile bazen sizi strese sokabilir. Bu süreci daha kolay atlatmak ve ilişkinizi güçlendirmek adına bir birinize daha çok vakit ayırabilirsiniz. Birlikte katılabileceğiniz bir kurs ya da aktivite sizi o stresli ortamdan uzaklaştırıp sizi bir birinize daha çok yakınlaştıracaktır. Hatta evlilik öncesi terapisi evlilik öncesi kaygıları gidermek konusunda da yardımcı olabilir. Profesyonel destek almak evlilik sürecinde de birbirinizi daha iyi anlamanız ve kendinizi daha iyi ifade etmeniz açısından faydalı olacaktır. Korkularınızla yüzleşmekten kaçmayın! Evlilik iki ayrı hayatın, iki ailenin ve iki farklı karakterin bir araya gelmesidir ve ne kadar sevgi dolu olsanız da evlilikte yaşanabilecek aksilikler sizi şimdiden korkuta bilir. Bunların hepsini sevdiğiniz kişi ile paylaşmanız mutlu bir evliliğe yapılacak bir yatırım olacaktır.

Düğün Yaklaşırken Stresi Atmak İçin Tavsiyeler

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.